Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Najczęściej popełniane błędy w treningu cardio — czy więcej znaczy lepiej?

Najczęściej popełniane błędy w treningu cardio — czy więcej znaczy lepiej?
Treningi cardio to najczęściej wybierany rodzaj aktywności wśród osób chcących zgubić nadmiarowe kilogramy. I choć rośnie świadomość, że cardio to nie jedyna droga na zrzucenie tkanki tłuszczowej, że trening siłowy jest niemniej ważny, to i tak treningi cardio są wciąż bardzo popularne. Oczywiście, każdy rodzaj treningu ma swój potencjał, wszystko jednak zależy od tego, w jaki sposób go wykonujemy.

Trening cardio — co to jest?

Cardio to aktywność wspierająca pracę układu sercowo-naczyniowego i obejmuje wszelkie ćwiczenia, takie jak bieganie, jazda na rowerze, taniec i wiele innych w tym także specyficznie wykonywany trening z obciążeniem. Wszystkie charakteryzują się tym, że podnoszą tętno. Trening cardio, inaczej zwany aerobowym, wymaga zwiększonego przepływu tlenu, co powoduje cięższy oddech. Pomaga on spalić sporo kalorii, wzmacnia serce i płuca i poprawia ogólny stan zdrowia.

Najczęściej popełniane błędy w treningu cardio

Przesadzanie z ilością treningów cardio

Czy "więcej", znaczy to samo co "lepiej"? Zwykle nie, a wciąż wiele osób uważa, że im więcej tego cardio, tym więcej tłuszczu mogą zgubić. W rzeczywistości robienie zbyt dużej ilości ćwiczeń cardio może zakłócać Twoje cele związane z utratą wagi.

Dlaczego? Kiedy ćwiczysz za dużo, Twój organizm przechodzi w tryb przetrwania i zaczyna chronić/magazynować tkankę tłuszczową. Nadnercza wydzielają więcej kortyzolu, co prowadzi do redystrybucji tłuszczu do środkowej części ciała i zwiększonego apetytu. Mówiąc prostymi słowami, Twoje ciało myśli, że jest w kryzysowej sytuacji i będzie zaraz walczyć o przetrwanie, zatem trzeba całą posiadaną energię "chomikować" na cięższe czasy.

Unikanie interwałów w treningu cardio

Trening interwałowy polega na przeplataniu bardzo intensywnych ćwiczeń z tymi spokojniejszymi o niskiej intensywności. Jest to świetny sposób na przyspieszenie utraty tkanki tłuszczowej.

Robienie cardio przed treningiem siłowym

Jeśli próbujesz zrzucić tkankę tłuszczową, staraj się robić trening cardio po treningu siłowym, a nie na odwrót. Dlaczego? Wykonując cardio jako pierwsze, Twoje ciało szybciej spali zmagazynowany glikogen. Oznacza to, że będziesz mieć mniej zapasów energetycznych na siłową część swojego treningu i nie wykorzystasz w pełni jego potencjału.

Choć trening siłowy spala trochę mniej kalorii, niż intensywne aeroby, to jest również bardzo ważny. To on kształtuje Twoje mięśnie i poprawia wizualnie ciało. Pamiętaj też, że mięśnie to taka Twoja osobista fabryka do spalania tłuszczu. Większa masa mięśniowa (co wcale nie znaczy, że na poziomie kulturysty), to większe możliwości spalania.

Popadanie w rutynę

Możesz pomyśleć, że kluczem do sukcesu jest konsekwencja. I oczywiście masz rację, jednak niekoniecznie musi to dotyczyć także konsekwentnie powtarzanego treningu aerobowego. Robiąc ciągle to samo, w taki sam sposób, przyzwyczajasz swój organizm, który w pewnym momencie zaczyna Twój trening traktować jako stałą regularną czynność. Dostosowuje się energetycznie i nie odbiera tego treningu jako wyzwania.

Co zatem zrobić? Przede wszystkim się obserwuj. Jeśli biegasz i widzisz, że Twoja wydolność się poprawia, wówczas wydłuż dystans, albo staraj się poprawić czas. Niezależnie od rodzaju treningu, chodzi o to, żebyś sobie podwyższał poprzeczkę. I uwaga — podniesiona poprzeczka, to nie jest wydłużanie treningu w nieskończoność (a już wiesz, że przesadzanie z nim nie prowadzi do niczego dobrego), to także zmiana ćwiczeń np. zamiast sesji na orbitreku, wybierz wioślarza, zamiast biegać po płaskim terenie, znajdź miejscówkę, gdzie będziesz mógł zrobić podbiegi na górkę, albo na schody.

Jakie jeszcze błędy możesz popełnić?

Jeśli oczekujesz efektów, to musisz pracować nad sobą pod wieloma względami. Już wiesz, jakich błędów nie popełniać w przypadku treningu cardio.

Niezależnie jednak od rodzaju treningu nie zapominaj również o:

  • dopasowanej diecie do Twoich celów,
  • regeneracji (zarówno jeśli chodzi o przerwę od ćwiczeń, jak i sen),
  • odpowiedniej rozgrzewce (adekwatnej do rodzaju treningu),
  • spontanicznej aktywności fizycznej (czyli Twój całodzienny ruch poza porą treningu).

Podsumowanie

Tematów związanych z treningami i odchudzaniem jest bardzo wiele. W natłoku informacji możemy się czasami zagubić i zapominać o tym, co jest ważne, a co nie. Jeśli uwielbiasz robić cardio i w drodze do zrzucenia kilogramów jest to dla Ciebie dobra opcja, pamiętaj, by nie popełniać powyższych błędów. Zadbaj też o dietę, regenerację i oczywiście trening siłowy, który jest równie istotny, co cardio.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.